| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 7.5 mm |
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 125 V |
| Depth | 2.5 mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Lead Pitch | 2.5 mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Contact Plating | Tin |
| Contact Material(Contact Finish) | Bronze |
| Pitch | 2.5 mm |
| Current Rating | 1 A |
| Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Orientation | Straight |
| Color | Black |
| Gender | Female |
| Number of Contacts | 3 |
| Connector Type | IDC |
| Number of Positions | 3 |
| Number of Rows | 1 |
| Housing Material | Nylon |
| Max Voltage Rating (AC) | 125 V |
| Wire Gauge (Max) | 28 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 26 AWG |
| Housing Color | Black |
Stock: 3390
Distributors
pcbx
Unit Price$0.41293
Ext.Price$0.41293
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.41293 | $0.41293 |
| 10 | $0.35821 | $3.58210 |
| 25 | $0.35650 | $8.91250 |
| 50 | $0.33445 | $16.72250 |
| 100 | $0.31376 | $31.37600 |
| 300 | $0.29481 | $88.44300 |
| 500 | $0.27700 | $138.50000 |
| 1000 | $0.25220 | $252.20000 |
| 3000 | $0.24707 | $741.21000 |
